Bambucké maslo pomáha na 11 spôsobov ?
Bambucké maslo pomáha na 11 spôsobov! O bambuckom masle sme už počuli veľa krát. Niekto naň nedá dopustiť, iný ho zatracuje. Je možný takýto rozdiel v názoroch? Ako je možné, že niekomu prospieva, krásne sa mu vpíja do pokožky a robí na nej viditeľné zmeny k lepšiemu a inému nie?
Je jeseň, čas, kedy začíname viac pociťovať suchosť a citlivosť našej pokožky. Kto si už naplno uvedomuje škodlivosť ( bohužiaľ aj drahých ) drogériových krémov a telových mliek a nechce veľa investovať, ten rád siahne práve po bambuckom masle. Stačí ho málo, je výdatné, ľahko sa topí na pokožke pri telesnej teplote.
Bambucké maslo alebo aj inak maslo z maslovca, maslo z orieškov maslovca, maslovcové maslo je tuk z orechov Bambuckého stromu. Je známy aj ako Shea Butter, alebo z francúzštiny ako karité.
Pravé čisté organické karité je získavané manuálne, čo najšetrnejším spôsobom. Najskôr sa odstráni vonkajšia dužina plodu. Získa sa tak orech, ktorý je zdrojom bambuckého masla. Ten je potrebné oddeliť od škrupiny. Túto činnosť zväčša vykonávajú rôzne africké spoločenstvá žien, ktoré spoločne tlčú škrupiny orechov kameňmi. Aby bolo možné získať bambucké maslo, orech je potrebné rozdrviť. Takto získané rozdrvené jadrá sa pražia. Praženie orechov prebieha na otvorenom ohni. Je to veľmi ťažká práca, keďže sa vykonáva na priamom slnku a v dyme. Vzniknuté maslo je potrebné navyše neustále miešať, aby nezhorelo. V tomto kroku získava bambucké maslo svoju jemnú dymovú vôňu. Získané rozdrvené a opražené jadrá sa nakoniec miešajú na hladkú pastu. Do nej sa pridáva voda a pasta sa ešte rozmieša rukami.
Pridaná voda má za následok jednoduchšie oddelenie masla. To vypláva na povrch v štruktúre podobnej tvarohu. Maslo sa zozbiera a prebytočná voda sa vytlačí. Následne sa získané maslo taví na otvorenom ohni a odparí sa z neho zostatková voda. V poslednej fáze má maslo zlatožltú alebo krémovú farbu.
Ako je možné, že dostať v obchodoch aj biele aj žlté, prípadne aj šedé bambucké maslo? Aký je medzi nimi rozdiel?
Existuje viacero typov bambuckého masla. Agentúra Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj, Gasselte Consulting a mnoho iných spoločností navrhlo klasifikačný systém, ktorý ho delí na 5 typov:
- A – surové nerafinované bambucké maslo extrahované vodou ( žlté so špecifickým pachom)
- B – rafinované bambucké maslo- biele
- C – vysoko rafinované bambucké maslo extrahované rozpúšťadlami – biele
- D – najnižšia úroveň kvality bambuckého masla bez nečistôt (kontaminantov) – šedé
- E – bambucké maslo s nečistotami (kontaminantmi)
Bežne sa užívajú typy A, B a C, z ktorých najkvalitnejšie je bambucké maslo typu A. To má slonovinovú až sivasto žltú farbu a silnú orechovú vôňu, čím sa líši od všetkých ostatných typov. Odporúča sa používať práve typ A bambuckého masla, pretože ostatné typy môžu rafináciou stratiť až 95% obsahu účinných látok
Bambucké maslo pomáha na 11 spôsobov ? Áno:
Tých spôsobov existuje určite aj viac, tu je 11 overených a vyskúšaných:
Vždy aplikujeme na vlhkú až mokrú pokožku alebo vlasy!
-
- ošetruje a omladzuje pokožku
- hydratuje pokožku
- ochrana pre slnečným žiarením (má prirodzený ochranný faktor 5 – 6)
- na suchú a citlivú pleť
- na zhrubnutú pokožku na chodidlách a lakťoch
- predchádza vzniku strií (vhodné aj v tehotenstve)
- uľahčuje hojenie rán a popálenín
- upokojuje podráždenú až zapálenú pokožku
- vhodné používať aj pri liečbe psoriázy, ekzémov, lupienky, akné a jaziev
- zjednocuje farebný tón pokožky
- regeneruje vlasy
BONUS: môžete ho bez obáv použiť aj po opaľovaní pre celú rodinu, vrátane detí
Bambucké maslo pomáha na 11 spôsobov: Celý sortiment Bambuckých masiel s rôznymi prísadami